14 lutego 2018

Dla pamięci Walentynek i Walentych :)

Dla  wszystkich Walentynek i Walentych...niekoniecznie "świętych" - od lat 0 do 100+  na całym świecie, życzę:
 Miłego Dnia, dużo miłości  i dużo radosnych niespodzianek.:)
 
Swoje Walentynki małe i duże kocham każdego dnia i do ostatniego dnia. Oczywiście "Walentych"  raczej już dorosłych, także :)  Jest to miły DZIEŃ. 
W tym roku 14-lutego, przypadł do wyboru konkurent -  POST :) tak wypadło. Kto więc będzie się "umartwiał" i "pościł " od wszelkich radości, a kto weselił, to już jego wybór:)

Zwyczaje Walentynkowe w innych krajach.
1
W Tajlandii jest to ulubiony dzień zawierania małżeństw.
2
W Hiszpanii daje się praktyczne prezenty - kobietom sprzęt AGD (lodówki, pralki) zaś mężczyznom sprzęt elektroniczny.
3
We Włoszech kupuje się odzież w kolorze czerwonym, najczęściej jest to bielizna.
4
We Francji zaprasza się w Walentynki ukochaną osobę na kolację lub do teatru oraz wysyła się bukiecik kwiatów z bilecikiem.
5
W Malezji organizowany jest konkurs pt. "Więźniowie miłości", w którym biorą udział pary zakute w metalowe kajdanki które następnie są obserwowane przez tydzień. Zwycięska para otrzymuje nagrodę pieniężną.
6
W Ameryce kartki walentynkowe wysyła się wszystkim, (znajomym, rodzinie, przyjaciołom), niezależnie od płci i wieku. Podstawowym prezentem dla ukochanej są bombonierki w kształcie serca i czerwone róże. Walentynki są w USA bardzo popularne, dlatego w szkołach są prowadzone specjalne lekcje walentynkowe.
7
W Japonii podobnie jak w Ameryce prezenty daje się każdemu, głownie są to czekoladki, podzielone na dwa rodzaje: giri-choko -> czekoladki dawane z obowiązku (szwajcarskie i belgijskie wyroby), honmei-choko - dla ukochanego, w kształcie serca z czekoladowym nadzieniem, wykonane własnoręcznie. W Japonii przyjął się zwyczaj, że 14. lutego kobiety obdarowują mężczyzn, którzy rewanżują im się 13. marca w Biały Dzień prezentami: czekoladki + bielizna.

8
W Anglii istniał zwyczaj, że dzieci przebierały się za dorosłych, następnie odwiedzano domy z radosną piosenką miłosną. Do najbardziej popularnych upominków należą pudełeczka kartonowe z postaciami Romea i Julii.
9
W Walii ukochanej osobie daje się drewnianą łyżeczkę, ozdobioną serduszkami, kłódeczkami i kluczami, co symbolizuje proste przesłanie "Otwórz moje serce".
10
W Niemczech prezentem są czerwone róże, świadczące o miłości i wiecznej świeżości uczucia oraz słodycze w kształcie serca: marcepanowe w polewie z mlecznej czekolady, piernikowe w lukrowej polewie z miłosnymi wzorkami. Ponadto do tradycji należy zapraszanie ukochanej osoby do restauracji na kolację pośród innych, zakochanych par.
11
W Polsce popularne są walentynkowe kartki w kształcie serca, czekoladki oraz pluszowe misie. Część polskich handlowców, głównie w sklepach z bielizną i słodyczami udziela prowizji parom robiącym u nich zakupy w Walentynki.
(za Interią)

 Ciekawostki
 Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami. Był to podarunek dla Anny Boleyn, ofiarowany przez króla Henryka VIII
.
Najdroższą walentynką była kartka z litego złota wysadzana diamentami i szmaragdami, którą Arystoteles Onasis podarował Marii Callas. Jej wartość oszacowana została na kwotę 250 tysięcy dolarów

Najwspanialsze walentynki wysyłano w XVII wieku. Nie były to sztampowe kartki, a wymyślne rebusy, zakodowane informacje, malowane własnoręcznie obrazki i najróżniejsze szyfry. Obecnie niektóre z nich uznawane są za dzieła sztuki.
(z sieci)
************************
Osobiście, uważam ten dzień,  sympatycznym akcentem. Nigdy dosyć okazywania sobie uczuć. 
Tym nikomu krzywdy się nie robi, wręcz przeciwnie, prawda?:) 
Dla mnie upokarzającym było "Święto Kobiet". Do tego  goździk i rajstopy z przydziału, lub czekolada w pracy.😀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.