Dość niechlubna nazwa, lecz mało kto wie, jak ten mały bezkręgowiec przyczynia się do oczyszczania naszego najbliższego otoczenia. Żuk ten należy do rodziny gnojarzowatych. Rząd chrząszczy charakteryzuje się bogatym zbiorem różnego gatunku tych uskrzydlonych owadów, które osiągają wielkość od kilku do kilkunastu centymetrów. Żuk gnojarz, inaczej nazywany żuk gnojowy bądź leśny, charakteryzuje się ubarwieniem zielono-granatowo-czarnym. Posiada metaliczny wierzch, dlatego mamy wrażenie jakby świecił, połyskiwał w promieniach słonecznych.Podczas nocy, prowadzą go gwiazdy.Dosłownie. Świetnie orientuje się w drodze do celu. Nasi, prowadzący niestety tylko "gwiazdorzą":)i to w zgubnym celu.
Zamieszkuje siedliska głównie leśne, choć w aglomeracjach miejskich, w parkach, ogrodach, tam gdzie występuje roślinność również można go spotkać. Nazwę swą - ten ciekawy bezkręgowiec - zawdzięcza specyficznemu jadłospisowi. Żywi się głównie odchodami zwierząt, ale preferuje również butwiejące liście czy też stare grzyby. Nie jeden wytrawny grzybiarz natknął się na tego owada w ściółce, bądz kapeluszu jakiegoś starego borowika.
Jednak odchody nie są wykorzystywane tylko jako pokarm! Żuki łączą się w pary i dzielą obowiązkami. Samica ma za zadanie wykopać jamkę, w której samiec później magazynuje kule odchodów, które wynajduje i toczy do miejsca pracy swojej partnerki. Samica następnie składa w gnoju jaja, z których później wylegają się larwy, żywiące się zmagazynowanymi odchodami. Larwy rosną, aż w końcu następuje ostatnie stadium ku dorosłości, czyli przepoczwarzenie się. Ostatni wysiłek jaki młody osobnik musi zrobić, to wydostać się z poczwarki jako postać dorosła chrabąszcza.
Ostatnimi laty populacja tych bezkręgowców maleje. Powodem tego jest bezmyślność ludzka jak również niewiedza.
Coraz częściej zdarza się, że żuki celowo zabijane są w lasach, rozdeptywane bądź rozjeżdżane przez samochody. Większość ludzi traktuje je jako bezużyteczne robaki, zupełnie niepotrzebne...
Jednak owady te zabijane są przez ludzi nie mających pojęcia, jak ważne są żuki gnojarze w ekosystemie i jak wiele im zawdzięczamy. Jak ważne są w krążeniu materii w przyrodzie...
Gdyby nie te robaki, pływalibyśmy w odchodach zwierzęcych i nie tylko. Należy dbać o te bezkręgowce i chronić ich naturalne środowisko... (tyle ze zbieraniny w sieci)
Miałam przygotowany inny, lepszy artykuł .Podałam nawet linka na całość. Uciekł mi w kosmos! A link stał się niedostępny. Komentarz mój, też był odpowiedni. Teraz będzie skromny. Piszę na żywo i nie zapamiętuję całości, by odtwarzać dokładnie:)
********
Może dziwicie się, dlaczego taki "gówniany"temat sobie wybrałam. Nie jest tajemnicą, że to co dzieje się w Polsce, bardzo mnie obchodzi...nawet "dotyka" Taki gnój, jak obecny rząd produkuje to miliardy żuczków nie da rady przetworzyć..posprzątać. Trzeba im pomóc. Czas, nie działa korzystnie. Gnojowica im mózgi zalała dokładnie. Nawet najmniejsze stworzenie rozumie, jakie ma zadanie do spełnienia na ziemi. "Oni" - Rząd i "miłośnicy" jego, NIE! Niszczą ją: Niszczą wszystko. Także ten większy procent mądrych ludzi, którzy mają inne wizje...dobra. "Maliznę" niewyedukowaną zawsze można "kupić"i zmanipulować.
Ok, nie chcę znowu się nakręcać...:)
ps. Od czasu do czasu, potrzebuję posłuchać ciszy. Wzmocnić, opadłe skrzydła...
Dziękuję tym którzy czekali. :) wiem kto:) Jestem zdrowa i nie zamierzam emigrować do "lepszego świata" Jakby powiedzieli moi lubiani blogerzy R i W:))): "ch" wi, co za atrakcje tam na nas czekają:))Nie warto więc się spieszyć:)))))
...stare powraca, gula w gardle i bezsilność ???
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz